Světový den duševního vlastnictví? Ano, ale…

Firestarter / Publikováno 26. 4. 2018

Havajské kytarky kam ucho doslechne, fotky s vodoznakem, grafika v tak nízkém rozlišení, že nevíte, jestli je to nějaký  8bit art nebo prostě jen nekvalita, texty, které jste už někde bezpečně četli. Stažené aplikace a software “za pět prstů”. Co spojuje tyto zdánlivě nesouvislé věci? V prvním bodě je to většinou neoriginalita a laciná práce na reklamní kampani bez nápadu. V dalších případech krádež, ať už vědomá nebo nevědomá. Divili byste se, kolik firem a to i opravdu velkých firem, nemá žádné špatné svědomí zcizit práci někoho jiného a použít ji pro sebe a za toto nezaplatit. Kriminalita v této oblasti roste přímo úměrně počtu nově vznikajícího obsahu.

Nevěříte? Letos v lednu to byla televize Barrandov, která ve své znělce prezidentské debaty měla slušně řečeno nezalicencovanou hudbu, a tak se opakovaně po pár sekundách ozývalo “audyodžangl”. Tento vodoznak v audio hlásil, že hudba ze serveru Audiojungle.net je prostě ukradená. Ukradené to bylo i všem v televizi. Ukradené to rozhodně není právníkům a majitelům práv. Politici si nechají radit “odborníky”, kteří bez milosti tatarského nájezdníka rabují cizí sociální sítě a webové stránky, a tak jeden kandidát má stejný textový obsah jako druhý. Sorryjako. Letos na obří managerské akci v Ostravě bylo také možno vidět v jedné prezentaci člověka, jehož měsíční příjem je někde kolem milionu korun, jak má ve svém “páurpojntu” fotky s vodoznakem a grafiku, kterou si dnes prostě nevyrobí ani žák druhého stupně základní školy. Zcizeno. Nedávno jedna globální firma ukradla slogan jiné globální firmě. Jak to brát? Že krást je normální? Že se svět je již blízko svého morálního dna? A tak by šlo pokračovat dál a dál.

Politici si nechají radit “odborníky”, kteří bez milosti tatarského nájezdníka rabují cizí sociální sítě a webové stránky, a tak jeden kandidát má stejný textový obsah jako druhý. Sorryjako.

Dnes je Světový den duševního vlastnictví, který vyhlásila Mezinárodní organizace WIPO po té, co roce 1970 vstoupila v platnost Úmluva o zřízení Světové organizace duševního vlastnictví. A na konec něco pozitivního. Společnost Firestarter používá pouze legální software a data pro svou práci. Spolupracujeme a jsme členy s organizacemi jako je OSA atd.

Proto nás klienti mají rádi, ví, že to nebudou oni, kdo zaplatí případné milionové pokuty. Fotky si fotíme ve vlastní produkci, reklamní filmy si natáčíme také ve vlastní produkci, stejně tak řešíme copywriting, grafiku, 3D i hudbu ve vlastním nahrávacím studiu. Pokud používáme grafiku nebo ilustrační fotografie třetích stran, máme je řádně licencované a zakoupené. Pravda, odpočinout si pár let ve vězení může být vlastně taky fajn. Zdokonalíte si ruční práce při lepení pytlíků a naučíte se hrát na housle jako Dalibor. Třeba u toho vymyslíte i nějakou svou originální píseň!